Kilka słów o myciu wstępnym – Piany Aktywne

Podczas spotkań z nami na zlotach oraz w licznych wiadomościach, często pytacie nas o pianę – jak ją poprawnie stosować lub czy musicie stosować pianę jeśli używacie szamponu. Postaramy się więc odpowiedzieć na te najczęściej padające we wpisie, tak, by dotrzeć do jak największej grupy osób zainteresowanych tematem.

dsc09478

Czym właściwie jest piana do mycia samochodu?

Piana jest mieszaniną środków powierzchniowo-czynnych, którą w odpowiednich proporcjach rozrabiamy z wodą, i za pomocą pianownicy ręcznej lub maszynowej nakładamy na auto. Roztwór piany nałożony pianownicą ma za zadanie zmiękczyć i usunąć większość zabrudzeń bezdotykowo, tak żeby odspoić od lakieru większość cząsteczek, które mogłyby spowodować zarysowania podczas mycia szamponem. Po kilku minutach, kiedy widzimy, że piana zaczyna spływać, płuczemy cały lakier ciśnieniowo.

dsc01267 dsc01268

Jak aplikować pianę aktywną?

Jak już wspominaliśmy piane aplikować możemy 2 typami pianownic. Niezależnie od wyboru, pianę aplikujemy na chłodny i suchy lakier. Aplikacja na suchą powierzchnię pozwala dłużej utrzymać się pianie na lakierze i pozwala jej na poprawne działanie. Możemy zastosować ciepłą wodę (ok 40 stopni), która dodatkowo podniesie skuteczność produktu. Pianę aplikujemy zaczynając od dolnych partii samochodu kierując się ku górze. Dzięki temu piana spływająca z góry auta dodatkowo wspomaga działanie tej zaaplikowanej wcześniej na dolne partie.
Analogicznie do aplikacji spłukujemy pianę. Płucząc auto od dolnych partii wzburzamy piane ku górze, w ten sposób usuwamy więcej zabrudzeń ponieważ  nie spłukujemy piany z dolnych części auta bez ciśnienia.

dsc09482

dsc09479

Jakie jest odpowiednie rozcieńczenie?

Przy cięższych zabrudzeniach:

Pianownica ręczna (typu Mesto, 1,5l): 60ml piany na 1,5l wody
Pianownica maszynowa: 120ml piany na 1l wody

Przy lżejszych zabrudzeniach:
Pianownica ręczna (typu Mesto, 1,5l): 25-30ml piany na 1,5l wody
Pianownica maszynowa: 80-100ml piany na 1l wody

Warto tu dodać, że stwierdzenie: im gęstsza piana tym lepiej działa jest nieprawdziwe. Jeśli piana będzie zbyt obfita, szybciej spłynie z samochodu ponieważ jest cięższa, i nie będzie miała szansy usunąć większości zabrudzeń.

Piana Fruit Snow Foam jest neutralna dla wcześniej zaaplikowanych wosków/sealantów, natomiast Perfect Active przy regularnym stosowaniu może osłabić i skrócić żywotność zaaplikowanego zabezpieczenia.

dsc01271

Czym różni się piana od szamponu?

Są dwie podstawowe różnice: funkcja i sposób zastosowania. Piana przygotowuje lakier do mycia szamponem usuwając z niego większe zabrudzenia (piasek, błoto, sól drogowa, błoto pośniegowe) co pozwala zminimalizować ryzyko powstania rys podczas dalszego mycia szamponem. Szampon ma za zadanie usunąć resztę zabrudzeń  i przygotować lakier do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Jeśli chodzi o sposób nakładania, pianę aplikujemy za pomocą pianownicy (ręcznej lub maszynowej), a szampon rozpuszczamy w wodzie i przy pomocy delikatnej rękawicy myjemy nim samochód.

Czego nie powinniśmy oczekiwać od piany?

Piana nie usunie 100% zabrudzeń przy myciu bezdotykowym.
Fakt, że piana siedzi na samochodzie długo, nie ma wpływu na domywanie zabrudzeń. Dłuższe utrzymywanie się piany na lakierze wpływa jedynie na komfort pracy ponieważ w czasie kiedy oddziałuje ona na zabrudzenia użytkownik ma możliwość spokojnie doczyścić trudniej dostępne elementy karoserii. Optymalny czas w którym piana neutralizuje zabrudzenia to kilka minut.

Potrzebne produkty:

 

Piana neutralna bezpieczna dla wosków Piana o lepszych właściwościach myjących
sgfsf1l sgpaf1l

blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?