Kilka słów o dekontaminacji lakieru

Czym tak właściwie jest ta dekontaminacja?

Dekontaminacja to chemiczno/mechaniczne usunięcie osadów, których nie jesteśmy w stanie usunąć żadną z poprzednich metod (mycie wstępne oraz zasadnicze).blog

Usuwamy smołę i klej ( chemicznie)

Usunęliśmy już pierwszy brud, lakier jest przygotowany do dalszych prac. Pamiętajcie aby przed aplikacją produktu typu T&G pozwolić w naturalny sposób wyschnąć lakierowi. Następnie należy sprawdzić czy powierzchnia lakieru jest gładka, szczególnie dużą uwagę należy poświęcić elementom jak zderzaki, dolne partie drzwi, jeżeli występują tam drobne, czarne kropeczki, oznacza to że będziesz musiał zastosować produkt do usuwania smoły Shiny Garage Green Tar&Glue Remover. Preparat ten usunie pozostałości po smole, rozpuszczając ją, wystarczy spryskać lakier, odczekać chwilę, a bardziej uciążliwe zabrudzenia przetrzeć szmatką nasączoną Green T&G. Następnie płuczemy samochód z pozostałości produktu i myjemy wodą z szamponem. Na poniższych zdjęciach zobaczycie jak powinna wyglądać reakcja produktu T&G.integrale-tg1 integrale-tg

Jpeg

Jpeg

Usuwamy osady metaliczne (chemicznie)

Może się również okazać, że samochod stał przy nasypie kolejowy lub w okolicy fabryki, wtedy na powierzchni lakieru widoczne i wyczuwalne będą drobne opiłki żelaza i nierówności, w tej sytuacji konieczne będzie zastosowanie produktu usuwającego lotną rdzę i zanieczyszczenia atmosferyczne – Shiny Garage D-tox. Spryskujemy suchy i chłodny lakier samochodu i pozwalamy produktowi zadziałać, zauważycie że lakier zaczyna „krwawić” to znak że preparat wchodzi w reakcję z metalicznymi zanieczyszczeniami, po kilku minutach (ok 5) płuczemy samochód z Iron Offa.

Jpeg

Jpeg

Osady atmosferyczne i inne ( mechanicznie)

Teraz lakier jest gotowy do procesu glinkowania. Wielu z Was pyta nas kiedy stosować glinkę, naszym zdaniem w momencie kiedy czujecie że po porządnym myciu i wcześniejszych etapach dekontaminacji, lakier Waszego samochodu wciąż nie jest idealnie gładki w dotyku. Przyczyną są pozostałe zanieczyszczenia atmosferyczne jak soki z drzew czy resztki smoły, które nie zostały całkowicie usunięte przez T&G i Iron Offa, po zastosowaniu glinki różnica będzie kolosalna, lakier będzie gładki. Na poniższym zdjęciu ukazana jest glinka która zebrała resztki zabrudzeń. Gdy glinka jest już przybrudzona, ugniatamy ją tak aby wgnieść zabrudzenia w jej środek.
 dsc_1157

Jak należy glinkować samochód:

– odcinamy ok 1/3 glinki z 100g kawałka,
– formujemy w mały placek (jeżeli jest zimno wcześniej glinkę moczymy w ciepłej wodzie),
– podczas pracy z glinką używamy lubrykantu do glinki Shiny Garage Smooth Clay Lube.
– obficie spryskujemy dany fragment lakieru,
– delikatnie pocieramy po powierzchni do momentu aż glinka nie będzie stawiała oporu. Ruchy które wykonujemy glinką powinny być wykonywane „na krzyż”, ponieważ ruchy koliste zwiększają ryzyko porysowania lakieru.
Pamiętajcie, że cały czas należy zwilżać lakier i nigdy nie pracować glinką na suchym i ciepłym elemencie.

 Potrzebne produkty:

Usuwanie smoły i kleju Usuwanie osadów metalicznych Glinka Lubrykant
   sggtg1l sgio500 img_1974-kopia-bez-tla-male img_9549-kopia-male

blog

3 przemyślenia nt. „Kilka słów o dekontaminacji lakieru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?